domácí mýdélka

Díky velkému množství barev, vůni do kosmetiky a např. taky bylinek si můžete vyrobit mýdlo dle své fantazie v pohodlí domova. Na výběr máme spoustu druhů mýdlových hmot. V tomto příspěvku najdete mýdla s bambuckým máslem, kozím mlékem a olivovým olejem. Pokud vás někdy lákala výroba mýdla s vaší oblíbenou vůní, popř. barvou, ale ještě jste se do ní nepustili, tak v tomto příspěvku najdete návod jak na to 😊 

Seznam ingrediencí:

mýdlová hmota (existuje několik variant)
barvy do mýdel a kosmetiky
vůně a silice
bylinky

Pomůcky:

umělohmotné nebo silikonové formičky
kastrůlky
vařečka
nůž

barvivo a vůně do mýdel a kosmetiky

Postup:

Připravíme si vodní lázeň a mýdlovou hmotu v ní rozpustíme jako např. čokoládu, trvá to několik minut. Sem tam během rozpouštění zamícháme. Hmota se rozpouští při teplotě 60 – 80 °C. Není dobré rozpouštět hmotu déle než je nutné, aby se nám nezničila – může se zakalit nebo taky napěnit. 

Jakmile máme hmotu rozpuštěnou, přidáme barvivo a vůni, popř. bylinky. Vše promícháme, aby se nám ingredience hezky propojily a poté odstavíme z plotny. Níže v příspěvku najdete informace, jaké množství barviva a vůně jsem přidala do svých mýdel.

vůně a barviva do mýdel a kosmetiky, mýdlová hmota

Hotovou mýdlovou směs co nejrychleji nalijeme do připravených formiček a necháme ztuhnout při pokojové teplotě. Délka tuhnutí mýdla závisí na velikosti formiček. U menších tvarů je to cca 30 minut. U těch větších hodinka i déle. Pokud si nejste jistí, zda už je mýdlo úplně tuhé, tak jej raději ve formičce ještě nějakou dobu nechte.

Jakmile máme mýdlo ve formičce zcela tuhé, opatrně jej vyjmeme. 

silikonová formička na výrobu mýdla

Na závěr pár informaci k tomu, jaké hmoty, barvy a vůně jsem použila pro výrobu mýdel, které vidíte na fotkách.

Pro výrobu těchto drobných kačenek (celkem 11 ks) jsem použila 100 g mýdlové hmoty s bambuckýcm máslem, tři kapky žluté citronové barvy a cca 15 kapek parfému do kosmetiky s vůní jasmín.

výroba domácích mýdel a vůně do kosmetiky

Pro výrobu mýdla se stromem jsem použila opět mýdlovou hmotu s bambuckým máslem (ale už jsem ji neobarvovala), cca 20 kapek parfému do kosmetiky s vůní fialka a sušené květy levandule.

mýdlová hmota s bambuckým máslem a silikonová forma

U mýdla ve tvaru srdíčka jsem použila 50 g mýdlové hmoty s olivovým olejem a cca 15 kapek 100% přírodní silici Litsea Cubea (moje nejoblíbenější vůně).

výroba domácích mýdel

U mýdla se čtyřlístkem jsem použila 80 g mýdlové hmoty s kozím mlékem, dvě kapky červené jahodové barvy a přibližně 10 kapek parfému do kosmetiky s vůni jahoda.

vůně a barvivo do kosmetiky

Tipy:

Mýdlovou hmotu si nakrájíme na menší kousky, aby se nám ve vodní lázni rychleji rozpustila.

Formičky na mýdlo musí být suché, nesmí v nich být žádná voda.

Do formičky na mýdlo můžeme vložit i drobné předměty jako např. mušli z dovolené, usušený květ(y) a zalít mýdlovou hmotou.

Co se týká množství vůně do mýdel, tak nejprve nakapeme např. pět kapek, zamícháme, přičichneme a pokud nám připadá vůně málo výrazná, tak postupně přidáváme.

Barvy jsou dost koncentrované, tak raději přidávejte postupně. Stačí např. pouze 1 – 2 kapky, zamíchat a dle potřeby přidat.

mýdlová hmota s olivovým olejem a silice litsea cubea
výroba mýdel, vůně a barviva do kosmetiky

Autor: Veru

Přidat komentář