velikonoční moučník na keramickém talíři

Co si představíte, když se řekne velikonoční moučník? Pro někoho to může být tradiční beránek, mazanec, jidáše. U nás doma nesmí chybět perníčky s velikonočním motivem a taky kynuté koláčky. Možností je spousta a každý si určitě najde to své. Recept na velikonoční moučník v tomto příspěvku je, troufám si říct, jednoduchý. A také zdobení není nijak náročné a za mě velice hezké. Samozřejmě si jej můžete upéct kdykoliv během roku.

Suroviny:

4 vejce velikosti M
špetka soli
170 g másla pokojové teploty
180 g třtinového cukru
10 g vanilkového cukru (nebo 1 balení)
1 větší citrón
80 g hladké mouky
1 lžička prášku do pečiva
40 g mletého máku
200 g mandlové mouky

Na dokončení:

kousek marcipánu na ocásek zajíce
moučkový cukr

velikonoční pečení

Postup:

Bílky vyšleháme spolu se špetkou soli v tuhý sníh. Změklé máslo nakrájené na menší kousky vyšleháme ručním mixérem spolu s třtinovým a vanilkovým cukrem, žloutky a nastrouhanou kůrou z citrónu do hladké pěny. Přidáme sníh z bílků, vyšleháme a nakonec zašleháme prosátou hladkou mouku smíchanou s práškem do pečiva, mákem a mandlovou moukou. Vše lze šlehat ručním mixérem, jen u přidání sypkých surovin, doporučuji nejdříve zašlehat zlehka ručně a až poté mixérem, ať nemáte mouku všude.

Připravíme si dortovou formu. Pekla jsem ve volně nastavitelné formě a to na 22 cm. Pokud máte o něco menší nebo větší, tak to vůbec nevadí, jen si hlídejte dobu pečení.

rozkrojený mandlovo-citrónový dort

Pečení:

V předem vyhřáté troubě na 160 °C pečeme 35 – 40 minut. Dokud není špejle po vytažení z těsta suchá. 

Po upečení:

Jakmile vytáhneme moučník z trouby, necháme jej krátce vychladnout ve formě a poté vytáhneme a necháme zcela vychladnout.

Dozdobení:

Z papíru si vystřihneme tvar zajíčka, který přiložíme na vršek moučníku a pocukrujeme moučkovým cukrem. Šablonu opatrně sundáme. Z kousku marcipánu vytvarujeme ocásek a obalíme jej zlehka v moučkovém cukru. Přiložíme na zajíčka a máme hotovo. Šablonu na zajíčka najdete např. v tomto příspěvku, který se týká výroby velikonočního přáníčka.

velikonoční zajíček s ocáskem z marcipánu

Veselé Velikonoce!

Autor: Veru

Přidat komentář