lentilkový koláč

Tímto lentilkovým koláčem potěšíte nejen děti na dětské párty ale i dospělé. Svou barevností se totiž hodí jak na oslavu narozenin tak jako jedlý dáreček na svátek nebo si jím můžete zlepšit náladu při pochmurném počasí a vykouzlit si tak „veselo“ na talíři. Může to být také tip na sladký dáreček na den dětí, který je sice až 1. června, ale kdo je připraven, není překvapen.

Suroviny:

300 g hladké mouky
špetka soli
1 lžička jedlé sody
125 g změklého másla
70 g krupicového cukru
100 g hnědého třtinového cukru
1 lžička vanilkového extraktu
1 vejce velikosti M
130 g nahrubo nasekané hořké čokolády (min 52 %)
50 g nahrubo nasekaných pekanových nebo vlašských ořechů
2 balení lentilek (celkem 76 g)

+ polohrubá mouka na vysypání formy

lentilkový koláč s pekanovými ořechy

Postup:

Připravíme si koláčovou formu o průměru přibližně 27 cm. Tu vymažeme máslem a vysypeme polohrubou moukou. V jedné míse smícháme mouku spolu se špetkou soli a jedlou sodou. V další míse vyšleháme ručním mixerém máslo spolu s krupicovým a třtinovým cukrem dohladka. Následně přidáme vanilkový extrakt a vejce a opět vyšleháme.

Nyní raději pomocí ruční metličky zapracujeme suché suroviny a na závěr přidáme nasekanou hořkou čokoládu, ořechy a jedno balení lentilek. Těsto má tužší konzistenci, tak se toho nelekněte 🙂 Připravené těsto rovnoměrně rozprostřeme ve formě a nahoru, ještě před pečením, rozmístíme lentilky z druhého balení. Můžeme je do těsta lehce zatlačit, ale opravdu jenom lehce.

Pečení:

V předem vyhřáté troubě na 180 °C pečeme přibližně 20-25 minut. Pečeme tak dlouho, dokud nemá koláč zlehka hnědou barvu.

lentilkový koláč na bílém dřevěném podkladu
pekanové ořechy v lentilkovém koláči

Dobrou chuť!

Autor: Veru

Přidat komentář