svatební vývazka v přírodním stylu

Před několika lety existoval snad pouze jeden druh vývazky. Aspoň tak si to vybavuji. Tenká bílá stuha s myrtou. V dnešní době však existuje vývazek nepřeberné množství druhů a barev, které se krásně sladí se stylem a barvou svatby. Jen si vybrat. V tomto příspěvku najdete návod k vytvoření vývazek, jak jinak, než v přírodním stylu, který mi je nejbližší

Seznam:

Krajka
Jutový provázek
Dřevěná srdíčka
Jehla + nit
Tavná pistole
Zicherka – nelíbí se mi označení spínací špendlík, tak budu používat zicherka 🙂
Nůžky
(Slupky z cibule)

seznam potřebných věcí k výrobě svatebních vyvázek

Jak na to:

Začátek postupu záleží na tom, jestli seženete krajku v odstínu, v jakém budete potřebovat. Jestli budete vytvářet vývazky z bílé krajky, tak máte vyhráno 😊 Pokud se vám nepodaří sehnat krajku v přírodním odstínu tak jako mně a nutně tento odstín potřebujete, tak nepropadejte panice 😊

Bílou krajku totiž můžete obarvit pomocí slupek z cibule. Pro představu: vývazek jsem vyráběla celkem 10 ks a krajku jsem si nastříhala na délky po 23 cm. Použila jsem vždy dvě vrchní vrstvy slupek celkem ze 4 středně velkých cibulí. Cibule jsem zrovna nepotřebovala k vaření, tak jsem je neloupala celé 😊

Slupky spolu s krajkou dáme do menšího kastrůlku s vodou. Vody pouze takové množství, aby byla krajka celá pod vodou a „vaříme“ na sporáku. Sem tam zamícháme. Přibližně za 5 min máme hotovo a krajku necháme úplně vyschnout.

Na fotografii níže vidíte původní bílou krajku a poté v přírodním odstínu, kterého docílíte díky cibulovým slupkám 🙂

bílá a přírodní krajka

Krajku přeložíme na půl a v horní polovině přetáhneme jeden konec přes druhý. Dotvarujeme tak, aby se nám tvar vývazky líbil, protože to je základ. Krajku v místě, ve kterém se nám oba konce překrývají, sešijeme k sobě.

Z jutového provázku uvážeme mašličku. Ten jsem na jednu vývazku měla původně dlouhý 19 cm, později jsem jej zkracovala. Mašličku přišijeme pár stehy přes střed ke krajce .

Ze zadní strany přidáme zicherku a poté z přední strany přilepíme dřevěné♥  Lepidlo naneseme doprostřed mašličky, stačí opravdu malé množství. Konce krajky zastřihneme zešikma. Tento krok můžete klidně vynechat, ale vyvázka mi tak připadá pěknější. Doporučuji zastřihávat po menších kouscích, ať nezastřihnete moc. Pak by vám vývazka mohla připadat moc krátká.

Jakmile jsem měla celou vývazku hotovou, tak jsem ještě zkrátila jutový provázek. Záleží, co se bude líbit vám. Klidně můžete mít provázek tak dlouhý jako krajku nebo i delší 😊

hotová svatební vývazka

Možná jste si všimli, že pouze na první a druhé fotografii v příspěvku má krajka takové volánky na jedné straně. Ty jsem po obarvení odstřihla, protože mi krajka připadala příliš široká. Původně měla krajka 1,5 cm a po odstřihnutí volánků 1 cm.

svatební vývazky v přírodním stylu na dřevěné kulatině na bílém pozadí

Tipy:

Místo srdíčka můžete použít jinou drobnou dekoraci nebo dekoraci úplně vynechat a mít pouze krajku s jutovým provázkem.

Jutový provázek můžete zaměnit za tenkou stuhu v barvě vaší svatby.

Na závěr ještě jeden tip pro ty z vás, kteří krajku obarvovali. Pokud se vám bude zdát odstín příliš světlý, přidejte ještě další slupky, popř. nechte „vařit“ delší dobu. Pokud jste to naopak přehnali a máte krajku příliš tmavou, tak ji opláchněte na chvilku pod studenou vodou. Jakmile máme hotovo, necháme krajku úplně uschnout.

svatební vývazka v přírodním stylu na dřevěné kulatině
Autor: Veru

Přidat komentář