čokopomazánka

Tento recept potěší všechny milovníky čokoládových pomazánek. Jak už název příspěvku napovídá, tato je z lískových oříšků. A nejen to. Obsahuje taky vám už dobře známé koření kardamom, které se používá např. při pečení norských skolebrødů nebo švédských skořicových šneků. Tak jako pečený čaj tak i tuto čokopomazánku jsem připravila jako jedlý dáreček k Vánocům. Jako inspirace vám ale určitě poslouží během celého roku. Ještě mám pro vás připravený jeden tip na jedlý dáreček a ten se co nevidět taky dozvíte.

Suroviny:

200 g loupaných lískových oříšků
200 g hořké čokolády (min 70%)
2 salka (kondenzované mléko)
1/2 lžičky mletého kardamomu

suroviny na výrobu domácí čokoládové pomazánky z lískových oříšků

Postup:

Loupaná lísková jádra nejprve opražíme nasucho v pánvičce. Ještě horké je rozmixujeme v úplně hladkou pastu. Zabere to sice nějaký čas, ale je zajímavé pozorovat, jak oříšky postupně mění svou konzistenci. Kondenzované mléko přelijeme do většího kastrůlku, přidáme k němu na kousky nalámanou čokoládu a rozpustíme ve vodní lázni. Jakmile máme čokoládu v mléce zcela rozpuštěnou, tak tuto směs smícháme s oříškovou pastou, až nám vznikne hladká hmota. K té na úplný závěr přidáme půl lžičky mletého kardamomu. Čokoládovou pomazánku z lískových oříšků máme hotovou a můžeme plnit zavařovací skleničky.

čokopomazánka z lískových oříšků s banánem a borůvkami

Tipy:

Jak se zbavit slupky u lískových oříšků, pokud si koupíte neloupané tak jako já? Plech vyložíme pečicím papírem a na něj rovnoměrně rozložíme oříšky. Pečeme je v předem vyhřáté troubě na 170 °C, cca 13 min. Oříšky pak přímo z trouby vysypeme do kuchyňské utěrky, kterou dobře zabalíme a oříšky třeme o sebe. Sem tam na oříšky koukneme a ty, které už jsou úplně bez slupky, přendáme do misky a pokračujeme. Pokud vám sem tam nějaká slupka zůstane, tak to až tak nevadí.. Jen jich nesmí být moc.

Jestli máte v plánu tuto čokopomazánku darovat, tak můžete vytvořit např. etikety, na které napíšete složení nebo cedulky s nápisem Čokopomazánka z lískových oříšků.

K dozdobení skleniček jsem použila špagátek a keramické cedulky vyrobeno s láskou.

Celkový objem všech skleniček, které jsem čokopomazánkou naplnila, byl přibližně 1 l.

domácí čokopomazánka z lískových oříšků
čokopomazánka

Autor: Veru

Přidat komentář