jak si vyrobit fotorámečky

Vytvořte si vlastní originální fotorámečky a zarámujte si tak své krásné vzpomínky nebo nezapomenutelné zážitky, ať už z dovolené, výletu nebo rodinné oslavy. Nejen, že si připomenete a zavzpomínáte na hezké chvíle, ale rámeček s fotkou vám poslouží taky jako dekorace např. na komodě v obýváku. Čisté dřevěné fotorámečky mám doma už asi tři roky a představu, jak budou ve finále vypadat podobně dlouhou dobu. Tak konečně přišla jejich chvíle.

Výhodou vytvoření vlastního fotorámečku je určitě to, že si jej můžete přizpůsobit fotce, kterou máte v plánu zarámovat. U mě byla jasná volba na fotorámeček v barvách levandule a k tomu malý svazek levandule. Ale to už předbíhám. Vše se dozvíte v příspěvku níže.

Seznam:

dřevěné rámečky
akrylové barvy
štětce
lepidlo
samotvrdnoucí hmota
vykrajovátka
nůžky 
špagátek
bavlnka
silikonové formičky
tavná pistole
(bezbarvý lak ve spreji)

pomůcky na dřevěné fotorámečky

Jak na to:

Nejprve se u rámečků zbavíme zadního dílu, aby nám zůstal pouze dřevěný rám, který natřeme barvami. Použila jsem akrylovou bílou, šedou a fialovou barvu. U šedé jsem nakonec smíchala černou a bílou a vytvořila si svůj vlastní odstín. Originální šedá akrylová barva byla příliš světlá. A původní fialovou jsem smíchala s bílou, abych měla sytější odstín.

Barvy naneseme v několika vrstvách. Bílou barvou jsem rám natřela celkem 5x, fialovou a šedou stačilo 3x. Jednotlivé vrstvy necháme vždy dobře zaschnout. Výhodou akrylových barev je to, že schnou opravdu velmi rychle.

Jakmile máme rámy natřené, tak si připravíme jednotlivé dekorace, předměty apod., kterými budeme chtít rámečky vyzdobit

U šedého rámečku jsem si den předem vykrojila srdíčka různých velikostí ze samotvrdnoucí hmoty. Jak na to se dozvíte v tomto příspěvku. Připravila špagátek a tavnou pistoli.

šedý dřevěný fotorámeček se srdíčky

Možností, jak vyzdobit právě tento fotorámeček je spousta. Ze špagátku můžeme vytvořit mašličku. Tu pomocí tavné pistole přilepíme do jednoho z horních rohů rámu a dolů do protějšího rohu přilepíme srdíčka (1. foto).

Další variantou (prostřední foto) je ponechání srdíček ve spodním rohu a do protějšího rohu nahoru můžeme pomocí tavné pistole přilepit špagátek, a na oba konce přilepíme srdíčka.

Poslední varianta (3. foto) je ta, že k prostřední variantě přidáme ke zavěšeným srdíčkům ještě mašličku. Konečný výsledek uvidíte níže v příspěvku.

U fialového rámečku to byla jasná volba. Levandule. K dokončení rámečku v levandulovém stylu použijeme sušenou levanduli, špagátek a bavlnku.

levandulový dřevěný fotorámeček

Pomocí toho nejtenčího štětce, co máte a bílé akrylové barvy napíšeme do levého horního rohu např. Lavender. Dlouho jsem přemýšlela, jestli napsat česky Levandule, ale nakonec zvítězil anglický název.

Lavender text na fialovém podkladu

Ze sušené levandule uvážeme malý svazek a pomocí bavlnky utáhneme. Vzhledem k tomu, že byl svazek opravdu malý, tak je lepší použít tenký provázek. Špagátek byl v tomto případě celkem hrubý.

Opět si vezmeme na pomoc tavnou pistoli a přilepíme svazek levandule. Ze špagátku vytvoříme malou mašličku a tu přilepíme tak, abychom zakryli místo, kde jsme svazek utáhli pomocí bavlnky.

dřevěný fotorámeček s levandulí

A jako poslední přichází na řadu rám natřený bílou barvou. Do všech rohů rámů jsem přilepila ornamenty ze samotvrdnoucí hmoty. Klidně můžete vynechat a použít pouze patinovací efekt.

dřevěný fotorámeček s ornamenty

Kousek samotvrdnoucí hmoty vložíme do vybraného tvaru v silikonové formě a pomocí kostice, kterou vidíte na fotce nebo jiného nástroje hmotu pořádně vtlačíme do formy. Hmotu, která nám daný tvar přesahuje, tak seřízneme nožem. Ornament či jiný tvar zahladíme (stačí trocha vody) pomocí prstu. Po chvilce (cca minutka) vytáhneme tvar z formy a necháme úplně uschnout na vzduchu.

K dokončení rámečku použijeme patinovací efekt. Z černé a bíle akrylové si namícháme světle šedý odstín. Na štětec naneseme trochu namíchané barvy a co nejvíce vytřeme štětec např. do papírového ubrousku. Barvy vám na štětci zůstane opravdu málo a nyní můžeme natírat rám. Na štětec ze začátku raději moc netlačíme a spíše lehkými pohyby nanášíme, v tomto případě, šedou barvu. 

A je to! Všechny rámečky máme hotové a teď už nám zbývá pouze zarámování fotek. Řekla bych, že s fotkami jsou rámečky ještě krásnější. Jako by prokoukly 🙂 Uvidíte sami, až si do svých originálních fotorámečků zarámujete své fotky.

Tipy:

Ještě předtím, než začnete s tvořením vlastních fotorámečků, tak doporučuji, abyste si předem promysleli, jestli budete mít fotku zarámovanou na výšku nebo na šířku. Podle toho můžete rovnou přizpůsobit rámeček fotce.

Pokud rádi cestujete k moři a máte z dovolené nějaké mušličky, tak si klidně můžete rámeček natřít modrou barvou a mušličky na něj přilepit. Berte to jako další nápad 🙂

Jak už jsem se zmínila, čisté rámečky jsem si pořídila před několika lety a to v IKEA. Dobrá zpráva, pořád je tam mají 🙂

Poslední tip. Rámečky doporučuji přestříkat bezbarvým lakem (lesklým) ve spreji. Barvy se hezky zvýrazní. Šedý rámeček je nalakovaný předtím, než jsem na něj přilepila srdíčka. Fialový je přestříkaný lakem před přilepením svazku levandule a rámeček s patinovacím efektem je nalakovaný úplně na závěr. Až je hotový i patinovací efekt.

šedý fotorámeček se špagátkem a zavěšenými srdíčky
dřevěný fotorámeček s levandulí
fotorámeček s patinovacím efektem
Autor: Veru

Přidat komentář