frgály po upečení

Bylo mrazivé lednové ráno a s mamkou jsme vyrážely směr Rožnov pod Radhoštěm, kde nám v 10 hod začínal kurz pečení frgálů. Mamka našla tento kurz jako dáreček pod stromečkem, a protože jsem už tehdy taky moc ráda pekla, tak jsem kurz objednala i pro sebe. Proč si neudělat radost

V životě jsou dny, na které se nezapomíná a právě tento byl jedním z nich. Za pár dnů, přesně 27. ledna, to budou už tři roky, co jsme tento kurz absolvovaly, a tak jsem se rozhodla zavzpomínat. Kurz vedla sympatická Hanka, která nám vše vysvětlila, názorně ukázala a kdykoliv během kurzu poradila. Během celého kurzu jsme se nemusely vůbec o nic starat, vše bylo perfektně připravené a po celou dobu kurzu panovala příjemná atmosféra. Kurzu se nás zúčastnilo celkem šest a pracovaly jsme ve dvojicích.

Hanka měla kurz tak skvěle rozplánovaný, že byste nenašli snad ani minutku, během které bychom neměly co na práci. Veškerý čas, který jsme na kurzu strávily, jsme využily na maximum.

A protože vykynutí těsta na frgály potřebovalo nejvíce času, tak jsme začaly právě přípravou těsta. Během toho, co nám těsto kynulo, jsme si připravily dvě náplně a to tvarohovou a makovou a taky drobenku. Jak už jsem se zmínila, čas byl využit opravdu na maximum, a tak jsme si během kynutí těsta na frgály stihly ještě upéct plněné rohlíčky. Na ty ale těsto připravila předem Hanka. My už jsme pak pouze válely, plnily a tvarovaly rohlíčky.

Jakmile bylo těsto na frgály dostatečně vykynuté, tak jsme jej rozdělily na čtyři stejně velké bochánky a nechaly ještě chvíli kynout. Tři z nich byly na frgály a to s již zmíněnou tvarohovou a makovou náplní. Třetí frgál byl s hruškovou náplní (moje nejoblíbenější). Tu jsme již měly hotovou od Hanky, protože se musí připravit den předem, aby se uležela. Čtvrtý bochánek těsta byl na koláč s medem a perníkem.

Všechny tři bochánky na frgály jsme postupně vyválely do tenkého kruhu, nanesly náplň a tu posypaly drobenkou. U tvarohové a makové náplně jsme ještě na drobenku nasypaly strouhaný perník. Pak už se jenom pekl jeden frgál za druhým. Hanka vždy nastavila časovač, aby se žádný frgál nepřipálil, protože by to byla velká škoda a my jsme mohly pokračovat v dalších frgálech. Frgál se nepeče moc dlouho, takže to šlo celkem rychle. Ve dvou troubách se prostřídalo celkem 18 frgálů. Pro frgál je typické, že se necukruje přes sítko, ale moučkový cukr si naberete mezi prsty a sem tam frgál pocukrujete. Není tedy celý schovaný pod vrstvou cukru.

Na závěr přišel na řadu poslední bochánek, ze kterého jsme upekly koláč s medem a perníkem. Z tohoto bochánku jsme vyválely čtyři stejné díly do podoby kruhové plátku, potřely rozpuštěným máslem s medem, posypaly strouhaným perníkem. Překryly jsme druhou plackou a pokračovaly stejným způsobem. Až jsme měly hotovo, tak jsme koláč rozkrojily na 16 dílků, kdy jsme vždy vedle sebe ležící dílky otočily směrem od sebe a tím nám vznikl hezky tvarovaný koláč.

Během pauzy na oběd jsme si pochutnaly na výborné kyselici. Dopisovaly poznámky k receptům, které jsme si pak s sebou odnášely domů.

Z kurzu jsme každá odcházela s plnou náručí a taky se spoustou nezapomenutelných zážitků. Na kurzu jsme si s mamkou rovnou pořídily i speciální válečky. Taťka nám pak doma vyrobil prkénko (lopatu) z překližky přímo na frgály, aby se nám dobře přenášely na plech a tím pádem se nezdeformovaly.

Nemohly jsme se dočkat, až dorazíme domů a všechny frgály ochutnáme. Byly VÝBORNÉ ♥. Během psaní tohoto článku jsem na ně dostala tak velkou chuť, že je v blízké době musím doma upéct.

Autor: Veru

Přidat komentář