Letošní červen se nesl ve znamení kurzů. Týden před levandulovým workshopem jsem spolu s mamkou absolvovala víkendový keramický kurz točení na kruhu. Sice už několik let navštěvujeme v Domě dětí a mládeže keramický kroužek, ale bohužel tam jsme si točení na kruhu neměly možnost vyzkoušet. Obě jsme tento kurz našly jako dáreček pod stromečkem.
Na kurz jsme se neskutečně moc těšily. Hlavně na to, že si konečně vyzkoušíme točení na kruhu a naučíme se zase něco nového. Kurz se konal ve výtvarné dílně Matilda v Brně. Na kurz jsme si měly přinést akorát věci na převlečení, boty a ručník. Kurz byl velice individuální, protože jsme byly pouze tři účastnice. Kromě mě a mamky se kurzu zúčastnila taky sympatická Hanka. Kurz začínal v sobotu v 10 hod, a protože jsme vyrazili dříve, abychom měli časovou rezervu, tak jsme si ještě před začátkem kurzu zašli do cukrárny Pusinka, která je hned vedle dílny. Po tom, co jsme se seznámily s lektorkou kurzu Natašou, dozvěděly jsme se, co nás během celého dne čeká.
Než jsme zasedly ke kruhům, tak jsme si z hlíny vyrobily misku pomocí rukou tím způsobem, že dlaň simulovala kruh. Asi se to těžko představuje, ale to jen tak pro informaci, že jsme úplně hned nezačaly točit přímo na kruhu. Zpracovaly jsme si hlínu a připravily veškeré pomůcky jako např. kyblík s vodou, houbičku, strunu.. Nejprve nám Nataša ukázala a taky detailně vysvětlila, jak se na kruhu točí, a pak jsme se do točení pustily my 🙂 Hanka už byla zkušenější, tak jí šlo točení hezky od ruky. My jsme od Nataši potřebovaly častější pomoc.
Musím říct, že to byla celkem makačka. A byly jsme z kruhu pěkně vytočené :-D. Když se totiž hlína na kruhu roztočí, tak má neskutečnou sílu. Nejdůležitější a zároveň bych řekla, že nejtěžší bylo centrování hlíny. Bylo potřeba se zbavit případných vzduchových bublin a to tím způsobem, že jsme hlínu vytočily do homolu, pak stlačily dolů a to několikrát zopakovaly. Vlastně tak dlouho, dokud nebyla hlína vycentrovaná. Následuje samotné točení výrobku. Po celou dobu je potřeba mít vlhké ruce, proto ten kyblík s vodou, aby ruce o hlínu „nedrhly“. Taky bylo třeba pomocí houbičky vysávat vody ze dna výrobku. Jakmile jsme měly výrobek hotový, tak jsme nahoru přiložily pauzovací papír, pomocí struny oddělily výrobek od kruhu a přendaly na kachli, na které jsme měly připravený papír.
Čas za kruhem utíkal jako bláznivý a přišla pauza na oběd. Venku bylo od rána šílené horko, tak jsme z dílny ani nevylezly, protože tam bylo příjemně. Snědly jsme si svačinku a taky ohlížely časopisy Golem a knihy o točení na kruhu. Po obědové pauze jsme až do 17. hod pokračovaly v točení, takže jsme téměř celou sobotu strávily u kruhu. Ale to nám vůbec nevadilo. Relax to byl parádní. Celou sobotu jsme používaly točířskou hlínu MA. Vyrobily jsme si jak misky tak hrníčky i pokličku.
Ve stejný den probíhal v Brně kurz sítotisku. Manžel o tomto kurzu přemýšlel už delší dobu, a když zjistil, že probíhá ve stejný den jako ten náš keramický, moc dlouho neváhal, na kurz se přihlásil a taková fajnová trika s vlastním potiskem můžeme nosit 🙂
Po skončení obou kurzů jsme se jeli ubytovat, a protože jsme už byli hladoví, tak jsme si zašli na večeři do Restaurace Divá Bára, kde byla příjemná obsluha a jídlo bylo vynikající.
V neděli jsme začínaly opět v 10 hod, ale tentokrát vedla kurz Monika. Během nedělního dopoledne jsme si vytočily dvě misky, ale ty nebyly pouze
z hlíny MA, ale spojily jsme ji ještě se šamotovou a měly jsme tak misky dvoubarevné. Šamotová hlína obsahuje ostřivo (přirovnala bych to k drobným kamínkům), takže pokud centrujete příliš dlouho, tak z toho pěkně bolí ruce a donutí vás to centrovat rychleji 🙂
I v neděli bylo hezké počasí, a tak jsme už od rána, venku před dílnou, sušily hotové výrobky z předchozího dne dnem vzhůru, abychom mohly odpoledne na většině z nich vytvořit tzv. nožičku, na které pak výrobek stojí. V neděli jsme během obědové pauzy na chvilku opustily dílnu a to hlavně proto, abychom si zašly na makronky od Cukrovinky Republika. Byly výborné a slečna byla moc milá.
Po obědě jsme se naučily přetáčení u dna, čímž vznikne již zmíněná nožička. Jakmile jsme tuto část měly za sebou, tak jsme se ještě vrhly na ucha u výrobků, ze kterých měly být hrníčky. Když jsme je dokončily, zbývalo pouze dekorování hotových výrobků. K tomu jsme mohly použít razítka, škrabatka a taky engoby (barevné hlíny), které jsme mohly použít už na mokrou hlínu. Nebylo to tedy jako klasická glazura, která se může použít až po prvním výpalu.
V neděli jsme trochu přetáhly a skončily přibližně o půl šesté. Pak už nás čekala cesta domů.
Co se dělo s výrobky, když nám kurz skončil?
Ještě před tím, než se výrobky vypálí v peci, tak musí pořádně uschnout, aby se v peci nezničily. Potom nám je v dílně nabarvily transparentní glazurou, znova vypálily a mohly jsme si je vyzvednout. Monika nám prostřednictvím emailu dala vědět, že máme hotovo, a tak jsme si do Brna udělali ještě jeden výlet, pro hotové výrobky. Pro výrobky jsme si jeli přes týden, tak bylo opravdu jenom na otočku, ale ještě před odjezdem domů jsme si zašli na výborné waffle. Zvolili jsme slanou variantu, ale dělají i nasladko. Byly naprosto úžasné 🙂
Na závěr můžete kouknout na krátkou ukázku točení na kruhu přímo z kurzu.
Přidat komentář