kolotoč nad postýlku

To bych snad ani nebyla já, kdybych i pro to naše miminko (teď už 13 měsíční batole) něco nevyrobila. Jedním z výrobků je např. i toto dřevěné kousátko. S výrobou zvířátek na tento kolotoč nad postýlku jsem začala ještě před narozením syna, a protože jsme se až do poslední chvilky nechali překvapit, jestli to bude chlapeček nebo holčička, zvolila jsem neutrální motiv a tím jsou zvířátka. Musím se přiznat, že než jsem se pustila do šití, tak jsem do té doby přišila maximálně knoflík 😀 Tak, prosím, berte veškerý postup jako doporučení a inspiraci 🙂 

Seznam:

dekorativní plsť/dekorační filc (180 g/m2)
jednotlivé části zvířátek (šablony k vytisknutí naleznete o kousek níže)
barevné nitě (pořídíte např. v tomto eshopu)
nůžky
jehla
tužka/centropen
dekorativní závěsný kolotoč – Hvězda
duté vlákno (výplň)
(tavná lepicí pistole, štětec + akrylová nebo temperová barva)

pomůcky pro výrobu kolotoče nad postýlku

Ze všeho nejdříve si všechny tvary vystřihneme z papíru a dle množství (počtu ks jednotlivých tvarů) obkreslíme buď tužkou nebo tenkým centropenem na dekorační filc a vše opět vystřihneme.

Šablonu pro lišku a sovu najdete zde a pro srnečka tady 🙂

Tužkou si načrtneme oči, popř. ústa u zvířátek, kde je potřeba viz foto výše. V dalším kroku oči a ústa vyšijeme nití. A teď se dostáváme k podrobnějšímu postupu u jednotlivých zvířátek a začneme sovičkou.

Sovička:

Na přední část těla přišijeme nejprve velké bílé oči (černou nití máme již vyšité očka), zobáček a bříško. Nyní se pustíme do sešití tělíčka. Na fotce níže můžete vidět, že jsem začala na pravé straně pod okem a pokračovala směrem k hlavičce.

Jakmile jsem měla celou hlavičku obšitou, tak jsem mezi 2 části těla vložila kousek křídla a to přišila k tělu a pokračovala dál. Než se dostaneme k přišití drápků, tak doporučuji vyplnit hlavu sovičky dutým vláknem. Přišijeme drápky (zase vložíme kousek mezi 2 části těla) a pokračujeme. Ještě předtím, než se budeme blížit do finále a přišijeme druhé křídlo, tak doporučuji sovičku dovyplnit dutým vláknem.

Liška:

Černou nití máme vyšité očka lišky a pokračujeme přišitím bílé části očí k tělíčku, následně čumáčku a oušek. K ocásku taky již nyní přišijeme bílou část. K tělu přišijeme zadní část ocásku viz foto níže vpravo a pokračujeme tím, že k přední části rezavého tělíčka přišijeme zadní část.

Je úplně jedno, ze které strany začneme, protože u lišky během šití nepřidáváme žádné další části. Před dokončením si necháme malý prostor na vložení dutého vlákna a úplně sešijeme. Na závěr k zadní části ocásku přišijeme přední díl a opět si necháme kousek volný na vložení dutého vlákna a sešijeme.

Srneček:

U srnečka taky již máme černou nití vyšité očko. Dále můžeme pokračovat tím, že k jednomu oušku přišijeme bílou část a ouška sešijeme k sobě. Doporučuji nechat prostor v té nejširší spodní části, abychom vložili duté vlákno. Ouško je celkem malé, tak jsem si pomohla tužkou, aby bylo duté vlákno v celém oušku. Ouška doporučuji zašít úplně.

Na přední část těla přišijeme tři bílé skvrny a můžeme se pustit do sešití tělíčka. U srnečka doporučuji začít právě od těch bílých skvrnek a pokračovat k nohám s tím, že jakmile budeme mít jednu nohu sešitou, tak ji ihned vyplníme dutým vláknem a pokračujeme v šití dále. To stejné platí pro druhou nohu.

Když se dostaneme k části, kde má být paroží, tak doporučuji vyplnit tělo dutým vláknem a až poté přišít paroží. Pak přišijeme ouško s bílou částí a poté bez bílé části a vláknem vyplníme hlavičku. Poté pokračujeme v šití dále a na závěr přišijeme ocásek a čumáček.

Tak.. a máme už tři zvířátka hotové. V dalším příspěvku, který vyjde za dva týdny, si ušijeme další tři zvířátka a prozradím vám, podle jakého návodu vyrobil manžel konstrukci na kolotoč.

Tipy:

Nedoporučuji lepicí filc. Ten jsem bohužel použila u lišky. Nenapadlo mě, že s tím bude potom tolik práce. Nůžkami jsem nakonec opatrně odstřihla bílou část podél okrajů, jinak by šel totiž bílý papír vidět. Odlepit jsem jej taky nemohla, protože lepil tak moc, že bych nemohla lišku vyplnit dutým vláknem.

Co se týká barev filců, záleží na vás, v jakých barevných kombinacích zvířátka zvolíte. A taky jak barevné nitě použijete. Volila jsem nitě, které budou ladit k barvám filců, ale můžete zvolit barvy kontrastní. Např. u tělíčka lišky byste nepoužili oranžovou ale třeba hnědou nit.

Autor: Veru

Přidat komentář