pistáciové mini dortíky na bílém dřevěném podkladu

Nejen pro cupcakes platí, že každý má svůj kousek dortu. Pokud se rozhodneme upéct mini dortíky, tak máme s krájením dortu vystaráno a můžeme rovnou servírovat. Tyto pistáciové mini dortíky jsem pekla na druhou květnovou neděli pro svou maminku. Určitě nemusíte čekat až na příští rok, kdy se bude slavit Den maminek, ale můžete je upéct např. k svátku, k narozeninám anebo jen tak, pro radost

Suroviny na korpus:

2 vejce velikosti M
50 g moučkového cukru
5 lžic oleje
5 lžic vlažné vody
100 g polohrubé mouky
½ balíčku prášku do pečiva
50 g krupicového cukru

Suroviny na krém:

1 pistáciový puding
250 ml mléka
2 lžíce krupicového cukru
110 g másla pokojové teploty
1 lžíce moučkového cukru
1,5 lžíce pistáciové pasty 

Na dozdobení:
modelovací hmota SmartFlex Velvet
potravinářské gelové barvy

Postup:

Žloutky pomocí ruční šlehací metly vyšleháme s moučkovým cukrem. Přidáme olej, vodu a promícháme. Mouku smícháme s práškem do pečiva a přidáme do těsta. Vyšleháme tuhý sníh z bílků. Jakmile jej máme hotový, tak zašleháme krupicový cukr a šleháme tak dlouho, dokud už neuslyšíme krystalky cukru.

Formičky před pečením vymažeme máslem a vysypeme hladkou moukou. Naplníme těstem přibližně do 2/3.

Pečení:

V předem vyhřáté troubě na 150 °C pečeme přibližně 40 minut.

Příprava krému:

Uvaříme si pistáciový puding z 250 ml mléka a dvou lžic krupicového cukru. Takto hotový puding ihned po uvaření přikryjeme potravinovou fólií a necháme zcela vychladnout. Díky fólii se nám nevytvoří škraloup.

Vychladlý puding šleháme tak dlouho, dokud nemá hladkou konzistenci, přidáme změklé máslo, moučkový cukr a opět vyšleháme. Nakonec přidáme pistáciovou pastu. Pokud by byl pro vás málo sladký, klidně přidejte moučkový cukr.

Sestavení dortíků:

Mini dortíky podélně rozřízneme, naneseme vrstvu  krému a slepíme k sobě. Dortíky obmažeme pistáciovým krémem také z vnějšku. Dáme vychladit do lednice a nakonec ozdobíme kytičkami z modelovací hmoty.

Jak na kytičky z modelovací hmoty?

Ke zdobení těchto mini dortíků můžeme použít drobné kytičky. Videonávod najdete zde. A nebo pomocí vykrajovátka a silikonové formy vytvoříme větší kytičky. Z modelovací hmoty vyválíme tenký plát. Vykrojíme kytičku a tu položíme na jeden z dílů silikonové formy, přiklopíme druhým dílem a zlehka stlačíme k sobě. Kytička i s žilkováním je hotová.

Větší kytičky necháme vyschnout, ať nám drží „plastický“ tvar. K tomlu jsem použila víčko z marlenkových kuliček.

Na lístky můžeme použít buď vykrajovátka anebo silikonovou formu. Zvolila jsem silikonku. Kousek obarvené modelovací hmoty vložíme do lístečky, pořádně zamáčkneme. Pokud nám nějaká hmota přečnívá, tak ji seřízneme nožem. Formu vložíme na chviličku do mrazáku a vyndáme z formy.

Tipy:

Když jde o sladké, které obsahuje pistácie, tak k nim podle mě patří hořká čokoládu. U těchto dortíků jsem ve vodní lázni rozpustila 60 g hořké čokolády a potřela jí vždy jednu polovinu dortíků, a až potom potřela krémem.

Mini dortíky můžete ozdobit např. nahrubo nebo najemno nasekanými pistáciemi.

Dobrou chuť!

Autor: Veru

Přidat komentář