Tento recept byl až doposud v režii mého taťky. V naší rodině je velmi oblíbený tak jako vše, kde se používají ořechy. Rozhodla jsem se, že jej upeču na oslavu manželových narozenin, tak jsem se do něj tentokrát pustila já. Musím říct, že jsem se snad ještě nikdy při válení těsta tak nezapotila. Jde to celkem ztěžka, ale výsledek stojí za to!
Suroviny na těsto:
50 g másla
2 lžíce medu
6 lžic mléka
450 g hladké mouky
1 lžíce jedlé sody
140 g krupicového cukru
1 vejce
Suroviny na krém:
1 kondenzované mléko (salko)
250 g másla pokojové teploty
60 g nahrubo nasekaných vlašských ořechů (pořídíte např. zde)
400 g zakysané smetany
+ 100 g najemno namletých vlašských ořechů na posypání
Postup:
V kastrůlku rozpustíme máslo, přidáme med + mléko a přibližně 3 minuty za stálého míchání vaříme. Hotovou směs během chladnutí sem tam promícháme. Vychladlou směs přidáme do mísy, ve které máme připravenou prosátou moukou, jedlou sodu, cukr a vejce. Těsto začneme vypracovávat nejprve pomocí vařečky. Jakmile budeme mít všechny suroviny spojené, tak pokračujeme pomocí rukou. Pokud by se vám stalo, že se těsto úplně nespojí, tak po trošce přidávejte mléko. Těsto nesmí lepit.
Těsto rozdělíme na 6 stejně velkých dílů a každý z nich vyválíme dotenka na dřevěném vále. Není potřeba podsypávat moukou. Vykrojíme požadovaný tvar a upečeme taky odkrojky na pečicím papíře. Z této dávky těsta jsem upekla medovník o průměru 21 cm.
Pečení:
Ve vyhřáté troubě na 170 °C pečeme přibližně 8 minut. Dokud těsto nemá krásně zlatavou barvu. Po vytažení z trouby je těsto takové měkké, ale po vychladnutí už je tvrdší. Ale nelekejte se! Krém jednotlivé pláty zvláční.
Nyní si připravíme krém. Můžeme koupit buď hotové karamelové salko nebo povaříme tradiční salko. Tradiční salko (neotevřené) dáme do hrnce a téměř celé zalijeme vodou, přikryjeme pokličkou a na mírném plameni vaříme minimálně 2 hod, maximálně tři. Podle potřeby doléváme vodu. Pokud by v hrnci nezůstala žádná voda, mohla by vám plechovka vybouchnout. Pokud zrovna nemáte v plánu malovat kuchyni, tak to není úplně ideální. Uvařené salko necháme zcela vychladnout. Zabere to celkem dost času, tak není špatné si jej uvařit den předem. Salko vyšleháme spolu s máslem a nasekanými ořechy v hladký krém.
Už se dostáváme k samotnému sestavení medovníku. První plát potřeme krémem ze salka a na něj rozetřeme zakysanou smetanu, přiložíme další plát a postup opakujeme až nám nezbyde žádný plát. Nahoru posledního plátu dáme opět krém i zakysanou smetanu.
krém ze salka.. a na něm zakysaná smetana..
Krémem a zakysanou smetanou potřeme taky boky medovníku. Upečené odkrojky, které rozmixujeme, smícháme se 100 g najemno rozemletých vlašských ořechů. Celý medovník (jak na bocích tak nahoře) posypeme směsí z odkrojků a ořechů. Na boky medovníku jsem použila cukrářskou stěrku.
Medovník dáme vychladit do lednice a už na druhý den se do něj můžeme pustit 😊
Tipy:
Medovník můžete upéct např. ve tvaru obdélníku. Nemusí jít nutně o kruh.
Taky není potřeba nutně dodržet množství plátů. Pokud místo 6 plátů vyválíte 4, tak budete mít sice nižší, ale o to širší medovník.
Pokud vám zůstanou rozemleté odkrojky a namleté ořechy, tak stačí přidat zakysanou smetanu a můžete tvarovat medové kuličky. Mně trošku zůstalo, tak jsem jich vytvořila pět.
Doporučuji, abyste si nejprve připravili např. 3 pláty, rozehřáli troubu, jednotlivé pláty postupně začali péct a během pečení vyváleli další. Jen nezapomeňte na ty v troubě 🙂
Chcete-li se o ořeších dozvědět více, koukněte tady.
Dobrou chuť!
Medovnik se zakysanou smetanou jsem ještě nezkoušela. Zrovna jsem pekla medové řezy, to jsou dvě placky z medového těsta spojené krémem a na té vrchní placce je vrstva zkaramelizovanych orechu.
určitě vyzkoušej 🙂 u nás je moooc oblíbený 🙂 ty Tvé medové řezy s vrstvou zkaramelizovaných ořechů zní naprosto báječně 🙂