Mozartovy koule spatřily světlo světa v r. 1890. Tuto, pro Rakousko typickou, cukrovinku „vykouzlil“ cukrář Paul Fürst. A proč právě název po slavném umělci W. A. Mozartovi? Na konci 19. století totiž v Salzburgu vrcholila sláva tohoto hudebního génia, a tak mu byla vzdána úcta tím, že je po něm pojmenováno náměstí, vznikl Mozartův dort či Mozartův krém (ten sice nemám s cukrařinou nic společného, protože je na boty) a taky Mozartovy koule

Originální Mozartovy koule zakoupíte pouze v Salzburgu a to výhradně ve čtyřech cukrárnách, které patří Fürstově rodině, nebo v online obchodě, pokud nepanují příliš vysoké teploty.

I v dnešní době se originální Mozartovy koule vyrábí tradičním způsobem, tedy ručně a dle tradiční receptury. I když jsem se snažila sebevíce, tak mi originální recept Fürstova rodina neprozradila. I tento recept ale určitě stojí za vyzkoušení

Suroviny:

450 g marcipánu
200 g nugátu
30 g pistácií (váha po vyloupnutí ze slupky)
3 sušenky Lotus
200 g hořké čokolády + kokosový olej nebo ztužený tuk

Postup:

Čokoládový nugát si připravíme minimálně den před tím, než se pustíme do tvoření této rakouské pralinky (recept najdete zde). Také pistáciový a „sušenkový“ marcipán si můžeme připravit den předem, ale to už není úplně nutné. Do 150 g marcipánu postupně zapracujeme najemno namleté pistácie. Do zbývajícího marcipánu (300 g) zapracujeme najemno namleté sušenky. 

Z pistáciového marcipánu vyválíme malé kuličky. Pro vaši představu – mně kuliček vyšlo celkem 43 kousků. Jedna tím pádem vážila cca 3,5 g. Pistáciové kuličky dáme tak na 2 hodinky ztuhnout do lednice. Nebo si je klidně připravíme den předem a necháme v lednici přes noc.

Nyní přichází na řadu čokoládový nugát, kterým obalíme pistáciovou kuličku. Nugát v rukou celkem rychle taje, tak je potřeba s ním pracovat celkem rychle. Nugát nabereme na malou lžičku, na něj potom položíme pistáciovou kuličku a tu obalíme nugátem. Kuličky doporučuji ukládat např. na plastový tácek s pečicím papírem a postupně tak po cca 10 obalených kuličkách dávat do mrazáku vychladnout.

Jakmile obalíme všechny pistáciové kuličky, tak ty první už můžeme postupně (doporučuji opět tak po 10 ks) vytahovat z mrazáku a popř. je ještě zahladit. Jak můžete vidět na fotce níže, tak vlevo je kulička ihned po vytažení z mrazáku a vpravo je kulička, kterou jsem chvilku válela v dlaních, aby se hezky zahladila.

Tento postup můžeme klidně vynechat a kuličky z mrazáku postupně obalovat v „sušenkovém“ marcipánu, ale já jsem chtěla mít nugát hezky zahlazený 🙂 Pokud se rozhodneme nugát zahlazovat, tak dáme všechny kuličky ještě do lednice. Ať nám zbytečně nugát netaje, než si rozválíme marcipán.

Ze „sušenkového“ marcipánu vyválíme plát silný přibližně 2 mm. Vykrojíme kolečka, na každé položíme pistáciovo-nugátovou kuličku a tu obalíme marcipánem. Vykrajovátko o průměru 4,3 cm bylo sice malé a větší doma (zatím) nemám, tak jsem přidala kousek z toho rozváleného marcipánu, v dlaních vyválela, a tak se marcipán hezky spojil. Opět doporučuji obalovat postupně tak po 10 ks a dát chladit do mrazáku.

Už se pomalu ale jistě blížíme do finále 🙂 Ve vodní lázni rozpustíme hořkou čokoládu a kokosový olej nebo ztužený tuk. Už několik let používám místo ztuženého tuku kokosový olej. V tomto případě jsem požila tak 4 lžičky ztuhlého kokosového oleje. Ale uvidíte i podle sebe, jaká hustota čokoládové polevy vám bude vyhovovat.

Do každé koule zapíchneme párátko nebo špejli a celou kouli namočíme do čokoládové polevy. 

Čokoládovou polevu necháme okapat a kouli položíme na pečicí papír. Párátko nebo špejli opatrně vytáhneme, na lžičku si nabereme trochu čokoládové polevy a zamaskujeme tak otvor po párátku/špejli.

A máme hotovo! Mozartovy koule jsou sice časově náročnější. Mně zabraly celé dopoledne a ještě i část odpoledne. Ale u mě je ten čas potřeba brát s rezervou. Co se týká pečení a různého tvoření, tak mi všechno trvá 😀 proto u žádného receptu neuvádím časovou náročnost. Jako vždy, tak i tentokrát najdete níže nějaké tipy.

Tipy:

Doporučuji použít neloupané nesolené pražené pistácie. Neloupané pistácie mají oproti již zakoupeným loupaným zelenější barvu. Je to sice o maličko pracnější, ale určitě to stojí za to.

K dozdobení Mozartových koulí můžete použít najemno namleté pistácie nebo sušenky Lotus.

K dohotovení lze taky použít čokoládovou polevu, která nám zůstala a to tak, že si koule vyskládáme blízko sebe, na lžičku nabereme trochu čokoládové polevy a koule „pocákáme“.

Dobrou chuť!

Autor: Veru

Přidat komentář