skolebrød na bílém podkladu

Skolebrød byla láska na první ochutnání Když jsme v roce 2017 poprvé vyrazili na dovolenou do Norska, tak jsem ani netušila, že si jej tak oblíbím. Do Osla jsme dorazili v pozdějších odpoledních hodinách a vydali se na krátkou procházku po okolí. Než jsme se vrátili na ubytování, tak jsme zavítali do jednoho obchůdku, kde mě skolebrød zaujal hned na první pohled. Byla jsem zvědavá, jak bude chutnat a nezklamal. Byl vynikající! A to natolik, že jsem si jej vychutnávala každý den. V Norsku je většina obchodů v neděli zavřená, tak jsem si dala dvojitou dávku v sobotu nebo v pondělí, abych si vynahradila ten nedělní výpadek 😀

Co je to vlastně skolebrød? Skolebrød je tradiční norské pečivo z kynutého těsta s vanilkovým krémem, cukrovou polevou a posypaný kokosem. Výjimečnou chuť mu dodává koření kardamom, které se přidává do těsta. V Norsku můžete tento druh pečiva najít pod různými názvy. Na východě to je skolebrød, zatímco na západě skoleboller. V dalších částech Norska jej nazývají úplně jinak a to tolvøres, pai, purke, sånn med gud I midten a lørdagsgodt.

Je těžké určit původ skolebrødu. Říká se, že vznikly v 50. letech 20. stol., kdy se dávaly dětem ve škole jako sladkost, proto název skolebrød neboli školní chleba.

poleva a kokos na skolebrød

Suroviny na těsto:

415 ml polotučného mléka
60 g másla
7 g sušeného droždí
110 g moučkového cukru
600 g hladké mouky
1 a 1/4 lžičky kardamomu

Suroviny na krém:

310 ml polotučného mléka
3 žloutky
75 g moučkového cukru
2 lžíce kukuřičného škrobu
1 lžička vanilkového extraktu

Suroviny na polevu:

180 g moučkového cukru
6 – 7 lžic 33% smetany ke šlehání
1/2 lžičky vanilkového extraktu

vejce na potření + kokos na posypání

skolebrød v bedýnce

Postup:

V kastrůlku ohřejeme na mírném plameni mléko a v něm rozpustíme máslo. Jakmile máme máslo rozpuštěné, tak odstavíme kastrůlek z plotny. Moučkový cukr smíchaný s droždím vmícháme do vlažné mléčné směsi a počkáme přibližně 10 min, nahoře se nám vytvoří pěna. V míse smícháme hladkou mouku s kardamomem a po částech přidáváme mléčnou směs. Dřevěnou vařečkou vypracujeme krásně hladké těsto, odlepuje se hezky od mísy. To nám zabere přibližně 5 min. Když máme vypracované těsto, tak jej zlehka poprášíme hladkou moukou, přikryjeme utěrkou a pod dekou či peřinou necháme kynout 1 – 1, 5 hod. Dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.

Během kynutí si připravíme krém, aby nám stihl vychladnout. Opět na mírném plameni ohřejeme v kastrůlku mléko, rozpustíme v něm moučkový cukr, přidáme kukuřičný škrob, který dobře rozmícháme, vanilkový extrakt a úplně nakonec žloutky. Po přidání žloutků krém stále mícháme na mírném plameni cca 1 – 2 minutky, dokud nezhoustne. Po odstavení přikryjeme kastrůlek potravinovou fólií a necháme krém zcela vychladnout. Připravíme si plechy na pečení a pečicí papír.

Vykynuté těsto přendáme na lehce pomoučněný vál a rozdělíme na tři díly. Z každého dílu vytvarujeme váleček a ten rozkrojíme na několik částí. Záleží, jak velké skolebrødy budeme chtít. Mně z této dávky těsta vyšlo celkem 20 skolebrødů, což vychází v průměru na sedm částí z jednoho válečku. Z jednotlivých částí těsta vytvarujeme bochánky, které přendáme na plech vyložený pečicím papírem a dle potřeby dotvarujeme. Mezi jednotlivými bochánky necháme celkem velké mezery, protože těsto bude ještě jednou kynout.

Jakmile máme plech zaplněný, tak doprostřed bochánků uděláme důlek. Použila jsem k tomu dřevěný váleček o průměru 4, 5 cm. Pokud nemáte něco podobného po ruce, tak vytlačte důlky pomocí prstů nebo pomocí lžičky. Celý plech přikryjeme utěrkou a necháme kynout 30 minut. Přibližně 10 minut před koncem kynutí zapneme troubu. Po uplynutí půl hodinky uděláme do všech bochánků důlek ještě jednou.

Před upečením nám ještě zbývá naplnit bochánky krémem. Jakmile máme všechny důlky zaplněné krémem, tak skolebrødy potřeme rozšlehaným vajíčkem. Trochu jsem potřela i krém a dáme péct.

Pečení:

Ve vyhřáté troubě na 190 °C pečeme 20 – 25 minut, dozlatova. V polovině pečení (cca po 10 min) plech v troubě otočíme a pečeme dalších cca 10 minut. Upečený skolebrød má krásně zlatavou barvu.

Když máme všechny bochánky upečené a čekáme až nám zcela vychladnou, tak si připravíme polevu. Moučkový cukr smícháme se smetanou, přidáme vanilkový extrakt a vytvoříme hladkou polevu.

Polevu nanášíme tak, aby šel krém uprostřed stále hezky vidět. Necháme ji trochu zatuhnout a posypeme kokosem.

poleva na skolebrød

A máme hotovo!

skolebrød a kytička ve váze
skolebrød a norská vlajka
skolebrød, kardamom a vanilkový lusk

Pro představu přidávám fotku skolebrødu přímo z Norska. Tohle byl ten úplně první 🙂

skolebrød v Oslu

Tipy:

Skolebrødy jsou nejlepší ještě v ten den, kdy je upečete, tak s ochutnáním moc dlouho neotálejte 🙂

Autor: Veru

    1 komentář

Přidat komentář